Cena Rinalda Oláha 2022
  • Domov
  • CHCEM SÚŤAŽIŤ
    • PROPOZÍCIE
    • SPRIEVODNÁ KAPELA
    • CHCEM SA PRIHLÁSIŤ
    • POVINNÁ SKLADBA 2019
  • Program podujatia
  • O Rinaldovi Oláhovi
  • Kontakt
  • Galéria
    • Fotografie >
      • 2014 Ľubo Balko (www.elfo.sk)
      • 2015
      • 2016
    • Filmové záznamy >
      • 2016

PROPOZÍCIE SÚŤAŽE

STIAHNUŤ PROPOZÍCIE SÚŤAžE
Hlavný organizátor a  vyhlasovateľ súťaže
Obec Zvolenská Slatina

Spoluorganizátori
Miestny odbor Matice slovenskej vo Zvolenskej Slatine

Termín konania
18. - 19. máj 2019

Miesto konania
Kultúrny dom  Zvolenská Slatina 

Autor výtvarného návrhu medaily  - ocenenia súťaže
Prof. Ján Kulich, akad. sochár,  rodák zo Zvolenskej Slatiny

Poslaním Súťaže predníkov o  cenu Rinalda Oláha je:
  • podporovať a prezentovať tvorivé a interpretačné umenie hudobníkov, ktorí uchovávajú a nadväzujú na tradičné hudobné štýly predníkov podpolianskych ľudových hudieb, resp. ľudových hudieb iných regiónov Slovenska;
  • podporovať uchovávanie prejavov hudobného folklóru v generačnej kontinuite,
  • prispieť k posilňovaniu podpolianskej regionálnej a rómskej kultúry a identity, k zvyšovaniu kohézie komunít a k rozvoju multikultúrneho chápania spoločnosti; 
  • prispieť k posilňovaniu podpolianskej regionálnej a rómskej kultúry a identity, k zvyšovaniu  kohézie komunít a k rozvoju multikultúrneho chápania spoločnosti, 
  • vytvoriť priestor pre umeleckú konfrontáciu nadaných jednotlivcov;  
  • pripomínať si už nežijúceho, vynikajúceho rómskeho husľového virtuóza Rinalda Oláha, rodáka zo Zvolenskej Slatiny, ktorého umenie a osobnosť sú ideovým pilierom tohto podujatia, formovať vzťah verejnosti k trvalým kultúrnym hodnotám, neoddeliteľnou súčasťou ktorých sú diela uznávaných umelcov a muzikantských osobností, ktorí vzišli z tohto kraja.

Duálny charakter podujatia
Podujatie sa koná každoročne, avšak striedavo v  dvoch podobách. Jeden rok v  podobe súťaže huslistov a huslistiek v  duchu propozícií súťaže (viďte nižšie) (roky 2019, 2021, 2023 atď.), nasledujúci rok v  podobe nesúťažného kultúrneho podujatia s programom primárne venovaným inštrumentálnej hudbe,  hudobnému odkazu a osobnosti Rinalda Oláha (roky 2020, 2022, 2024 atď.) – v  oboch prípadoch pod hlavičkou jeho pôvodného názvu „Súťaž predníkov o cenu Rinalda Oláha“. 

PROPOZÍCIE SÚŤAŽNÉHO ROČNÍKA PODUJATIA 2019

Podmienky a  dôležité informácie
  • Prihlásiť sa do súťaže je možné buď formou zaslania vyplnenej prihlášky na príslušnú e-mailovú adresu v  stanovenom termíne, alebo telefonicky na čísle uvedenom v  sekcii internetovej stránky podujatia „Chcem sa prihlásiť“ v stanovenom termíne;
  • súťaž je určená amatérskym aj profesionálnym huslistom/huslistkám;
  • spodná veková hranica je 13 rokov, horná nie je stanovená;
  • hráč/hráčka nemusí pochádzať zo Slovenska, musí však interpretovať repertoár z  územia Slovenska;
  • laureáti Súťaže predníkov o cenu Rinalda Oláha sa ďalších ročníkov súťaže môžu zúčastniť ako hostia, alebo môžu súťažiť s  odlišným repertoárom, než s ktorým súťažili v  predošlom súťažnom ročníku podujatia.

Súťažné kategórie a  hudobný repertoár
 
I. súťažná kategória – Tradičné herné štýly primášov
II. súťažná kategória – Umelecké hudobné úpravy ľudových piesní

Základom súťaže je interpretácia ľudového piesňového repertoáru z územia Slovenska, výber ktorého zodpovedá charakteru súťažných kategórií.
 
V deň konania prebieha súťaž v dvoch kolách. V  prvom kole hráči/hráčky interpretujú vlastné, nimi zvolené piesne v úprave a umeleckom stvárnení zodpovedajúcom charakteru súťažnej kategórie. V druhom kole hráči/hráčky interpretujú povinnú skladbu, ktorú pre každú z kategórií organizátori avizujú v  dostatočnom časovom predstihu na internetovej stránke podujatia v  sekcii „O súťaži“ - „Povinná skladba 2019“. 
 
V oboch kolách budú hráčov/hráčky sprevádzať ľudové hudby zabezpečené organizátorom, ktoré majú skúsenosti s hrou v zmysle koncepcie oboch súťažných kategórií.

I. súťažná kategória: Tradičné herné štýly primášov

Kritériá hodnotenia
V  prípade samotného hudobno-interpretačného štýlu súťažiacich sa budú v  oboch kategóriách komplexne hodnotiť viaceré aspekty.

I. kategória: Tradičné herné štýly primášov
Súťažná kategória je určená muzikantom a muzikantkám, ktorí patria buď medzi nositeľov a interpretov tradičných herných štýlov, alebo sa štúdiu a  interpretácii tradičných herných štýlov venujú. Hráči si volia repertoár  z  jednej konkrétnej lokality (obce) ktoréhokoľvek regiónu Slovenska.
 
Posudzovaná bude najmä schopnosť hráča/hráčky odsledovať a interpretačne zvládnuť charakteristické štýlotvorné znaky typické pre hudobnú tradíciu zvolenej lokality, alebo pre hru konkrétneho primáša a kvalita ich tvorivého individuálneho uchopenia. Porota sa zameria predovšetkým na štýlové zvládnutie ornamentiky a variačnej techniky. Všeobecne bude sledovať techniku hry, frázovanie, voľbu tempa interpretácie, celkový charakter hudobného výrazu a schopnosť hráča/hráčky koordinovať počas hry sprievodnú ľudovú hudbu.

Ako povinná skladba sa v tejto kategórii určuje jedna pieseň z repertoáru Jána Berkyho-Dušíka zo Zvolenskej Slatiny. Primárnou motiváciou zaradenia povinnej skladby tohto hráča je uctenie si jeho hudobného odkazu. Zvukový záznam a notový prepis interpretácie piesne J. Berkym-Dušíkom poskytne organizátor na internetovej stránke podujatia v sekcii „Povinná skladba 2019“. Povinná skladba sa nesmie zhodovať s repertoárom, s ktorým sa hráč/hráčka prezentuje v prvom kole súťaže. Súťažiaci tejto kategórie sú ju povinní interpretovať minimálne 3x s duvajovým hudobným sprievodom, prípadne následne tiež v rýchlom tempe (es-tam). Podrobnejšie tempové a výrazové stvárnenie celku je ďalej plne v rukách hráča/hráčky. Hudobná ukážka (1974) a jej notový prepis slúži ako predloha, ktorá môže byť hráčmi rozmanito kreatívne uchopená čo do herného štýlu, alebo ornamentiky ("cifier"), avšak v duchu pravidiel a koncepcie I. súťažnej kategórie.  Porota bude rovnako akceptovať vernú interpretáciu predlohy.
​

II. kategória –  Umelecké hudobné úpravy ľudových piesní
Súťažiaci predvedie vlastnú, alebo inú autorskú hudobnú úpravu ľudových piesní. Miera aranžérskeho a štylistického zásahu do zvoleného repertoáru je plne v rukách hráča/hráčky. Zvolený piesňový repertoár môže pochádzať buď z  jednej lokality (napr. Detva, Parchovany a pod.), alebo z jedného regiónu (Podpoľanie, Zemplín a pod.). Do tejto súťažnej kategórie spadá tiež interpretácia hudobných úprav a kompozícií R. Oláha, J. B. Mrenicu, alebo iných upravovateľov ľudovej hudby. Vo svojej hre môže súťažiaci čerpať z herných štýlov regiónu/lokality, súčasne však má veľký priestor pre vlastné variačné invencie a technicko-interpretačné stvárnenie zvolených skladieb (vrátane harmonizácie, úpravy druhého hlasu po dohode so sprievodnou muzikou), ktorými odprezentuje svoju interpretačnú erudíciu, zručnosti a hudobnú tvorivosť.
 
Posudzovaný bude výber repertoáru a jeho umelecké a herné stvárnenie s dôrazom na zvolenú ornamentiku a variačnú techniku, technické zvládnutie hry na hudobnom nástroji, schopnosť hráča/hráčky umelecky využiť potenciál zvoleného hudobného materiálu, ďalej celkový charakter jeho/jej hudobného výrazu a schopnosť koordinovať počas hry sprievodnú kapelu.
 
Ako povinná skladba sa v  tejto kategórii určuje hudobná úprava Rinalda Oláha zo Zvolenskej Slatiny. Primárnou motiváciou zaradenia povinnej skladby tohto hráča je uctenie si jeho hudobného odkazu. Notový materiál poskytne organizátor na internetovej stránke podujatia v sekcii „Povinná skladba 2019“. Povinná skladba sa nesmie zhodovať s repertoárom, s ktorým sa hráč/hráčka prezentuje v prvom kole súťaže. Posudzovaná bude miera zachovania variácií a ornamentiky, rovnako charakter hudobno-interpretačného stvárnenia predlohy. Hráči môžu k hudobnej predlohe pristúpiť v súlade so svojimi interpretačnými možnosťami. 

Pre obe kategórie platí, že súťažný hudobný blok prvého kola musí byť zostavený z piesní rôzneho tempového predvedenia. Povinné je upraviť svoje hudobné číslo tak, aby obsahovalo aj piesne v miernom aj v rýchlom tempe. V prípade, že to hudobná úprava, alebo herná prax vo vybranej lokalite dovoľuje, hráč/hráčka môže do svojho čísla zakomponovať aj pomalú, metricky neviazanú pieseň (odporúčané).   Celkové časové trvanie súťažného bloku musí byť 5 až 7 minút.
 
Súťažiaci je povinný vopred informovať organizátorov o výbere repertoáru pre prvé kolo súťaže a poskytnúť im vopred notový/grafický záznam hudobného čísla (minimálne zoznam piesní, tóniny a zápis harmonického sprievodu). Uľahčí sa tým nácvik so sprievodnou kapelou v čase vymedzenom pre skúšky s kapelou, zvukovú skúšku. Termín dodania informácie o zvolenom repertoári a forma, akou ju poskytnúť organizátorom, je uvedená v prihláške súťaže.

Doplňujúce informácie a pokyny
Interpret nemôže súťažiť v obidvoch kategóriách súčasne.
Interpret sa nemôže súťaže zúčastniť so svojou vlastnou kapelou.

Práca a zloženie poroty
Výkony jednotlivých súťažiacich bude hodnotiť odborná porota zložená z  troch uznávaných odborníkov alebo predníkov. Porotcovia si pred začiatkom súťažnej časti podujatia spomedzi seba zvolia predsedu poroty.
Každý porotca odovzdá písomne hodnotiaci bodovací hárok s poznámkami, v  ktorom, v na to určenom mieste hárku, zreteľne napíše svoj návrh:
  • na udelenie ceny Laureát súťaže pre každú z kategórií,
  • na mimoriadne ocenenia.
Porota okrem bodovania využíva diskusiu a hlasovanie. Pri rovnosti hlasov má rozhodujúci hlas predseda poroty, ktorý je stanovený pred oficiálnym začiatkom súťažnej časti podujatia.  Súčasťou práce poroty je vyhotovenie spoločného záverečného hodnotiaceho protokolu, ktorý okrem výsledkov súťaže obsahuje aj odborné stanovisko poroty – zhodnotenie úrovne podujatia. Protokol svojím podpisom potvrdzuje predseda poroty a ostatní jej členovia.  Porota si vyhradzuje právo niektorú z cien neudeliť.   Porota hodnotí výkony hráčov v zmysle kritérií špecifikovaných v charakteristike súťažných kategórií.

Prihláška
Súťažiaci sa do súťaže môžu prihlásiť najneskôr do 30. apríla 2019, a to zaslaním záväznej prihlášky e-mailom na adresu: dsihelska@gmail.com, alebo telefonicky na čísle 0915359525 (Danka Sihelská). Prihlášku je možné stiahnuť z internetovej stránky podujatia – sekcia „Chcem sa prihlásiť“.

Náklady spojené s účasťou
Organizátori súťaže uhradia súťažiacim cestovné vo výške hromadného dopravného prostriedku, zabezpečia bezplatne stravu a ubytovanie v mieste konania súťaže.
Účastníci do 18 rokov majú právo na jedného dospelého sprievodcu, ktorý sa súťaže zúčastní na náklady usporiadateľa.
Súťažiacim, pochádzajúcim z územia mimo Slovenskej republiky, bude v súvislosti s cestovnými nákladmi hradená len dĺžka cesty medzi hraničným prechodom na SR a miestom konania podujatia.

Audiovizuálny záznam podujatia
Videozáznam súťažných vystúpení zhotovuje organizátor podujatia výlučne pre vlastné potreby. Záznamy jednotlivých súťažných vystúpení hráčov/hráčok   nebudú zverejňované na internete.

Priebeh súťaže
Súťaž sa uskutoční vo Zvolenskej Slatine, v nedeľu 19. mája 2019.
Skúšky   so  sprievodnou  hudbou sa uskutočnia v sobotu 18. mája 2019 v dopoludňajších hodinách. Skúška so sprievodnou hudbou v časovom trvaní 30 minút bude umožnená každému súťažiacemu. Sprievodná hudba je počas súťaže štvorčlenná, počas skúšky minimálne v základnom obsadení  (2.  husle,  kontra).  V  prípade  súťažného  vystúpenia  v rámci každej kategórie sa jej zloženie prispôsobí potrebám súťažiaceho, a to na základe ním poskytnutej informácie v prihláške, resp. v telefonickom rozhovore. 
Súťažné vystúpenia sú verejné. 
 
Časový harmonogram súťaže
Organizátor si vyhradzuje právo prispôsobiť časový harmonogram súťaže finálnemu počtu prihlásených hráčov. Súčasne sa zaväzuje súťažiacich včas informovať o zmenách harmonogramu, a to min. 2 týždne pred konaním súťaže.

Sobota, 18. máj 2019
9:30  – príchod, prezentácia účastníkov, organizačné pokyny
9:30 – 16:00 – skúšky so sprievodnou hudbou (v čase podľa priebežnej dohody s  organizátorom)

Nedeľa, 19. máj 2019
8:30 – 9:00 – príchod na miesto konania súťaže, prezentácia v kultúrnom dome vo Zvolenskej Slatine
9:00 – 11:30 – technické a  zvukové skúšky so sprievodnou ľudovou hudbou
11:00 – príchod poroty
11:00 – 12:30 – organizačná porada poroty
11:00 – 12:30 – prestávka, obed pre súťažiacich
13:30 – 16:00 – zahájenie podujatia
16:00 – 17:00 – porada poroty, vystúpenie hosťa podujatia
17:00 – 17:30 – vyhlásenie výsledkov
18:00 – 20:00 – recepcia – spoločné stretnutie organizátorov, interpretov a hostí, priestor pre neformálne debaty porotcov so súťažiacimi

Ocenenia súťaže
Porota rozhoduje o udelení nasledujúcich ocenení Súťaže predníkov o cenu Rinalda Oláha:
 
I. súťažná kategória – Tradičné herné štýly primášov
Cena Laureát Súťaže predníkov o cenu Rinalda Oláha pre rok 2019 v I. kategórii: medaila, diplom, finančná odmena 500 €.
 
II. súťažná kategória – Umelecké hudobné úpravy ľudových piesní
Cena Laureát Súťaže predníkov o cenu Rinalda Oláha pre rok 2019 v II. kategórii: medaila, diplom, finančná odmena 500 €.
 
Najpozoruhodnejšie výkony  z obidvoch kategórií budú ocenené Mimoriadnou cenou podľa rozhodnutia poroty: diplom, hodnotný dar.
Diváci si formou anonymného hlasovania prostredníctvom hlasovacích lístkov určujú víťaza   Ceny diváka: diplom.

Záverečné ustanovenia
Organizátori súťaže si vyhradzujú právo propozície súťaže zmeniť, alebo doplniť. O všetkých závažných zmenách budú súťažiaci a verejnosť informovaní prostredníctvom internetovej stránky súťaže. Podrobnejšie informácie ku každému ročníku súťaže budú zverejňované priebežne v  príslušnom roku. Za celkovú prípravu a priebeh súťaže zodpovedaní hlavní organizátori.

Informácie a kontakty
Akékoľvek  otázky  a  príp.  nejasnosti je možné konzultovať aj s nižšie uvedenými pripravovateľmi podujatia:
 
Organizačný štáb súťaže
Danka Sihelská
e-mail: dsihelska@gmail.com
 
Obec Zvolenská Slatina
Obecný úrad Zvolenská Slatina, 045/5394212,
Ing. Viera Gibalová
e-mail: prednosta@zvolenskaslatina.sk
Kontakt
O súťaži
O Rinaldovi Oláhovi
Galéria
PRIHLÁŠKA
PROPOZÍCIE
SPRIEVODNÁ KAPELA
Kontakt 
dsihelska@gmail.com